Termoelektrik cpu soğutucu

Kontrol edilebilir ve işlemcinizi en büyük problemi olan aşırı ısınmadan korur. Hem de o kadar sessizdir ki, çalıştığını anlamazsınız.

Çevre Dostu

Yenilenebilir Enerji sınıfında yer alan "Termoeletrik", atık ısıları kullanarak çevreyi korur ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

Sessiz

Termoelektrik sistemler sessiz çalışan modüller yardımıyla oluşturulur. Çalışmaya başladığında farketmezsiniz.

Uzun Ömürlü

Termoelektrik modüller 25 yıl ve üzeri süre boyunca çalışabilme özelliğine sahiptir. Sistem kurulduktan sonra unutursunuz.

İki Fazlı Termoelektrik CPU Soğutma Sistemi

 Yaşadığımız bu son yüzyılda insanlığı etkisi altına alan en önemli bilimsel gelişme bilgisayar ve Internet sistemleridir.  Fakat bu sistemlerin gelişmesi beraberinde çeşitli problemleri de getirmektedir. Bilgisayar sistemleri daha portatif hale gelmiş ve taşınabilirlik açısından hızla küçültülmüştür. Bu küçülme aynı işi daha küçük elemanlarla yapmak demektir.

            Elektriğin geçtiği her elektronik elemanda var olan akımdan dolayı bir ısıl yük oluşur. Ve bu ısıl yükün dışarı atılması gerekmektedir. Bu ısıl yük dışarı atılmadığı sürece mevcut elektronik elemanda bozulmalar meydana gelir. Bilgisayarların merkezi işlemci birimi olan CPU’lar böyle ısıl yüklerin dışarı atılmaması nedeniyle bozulabilir. Ayrıca CPU’ların üzerine binebilecek ısıl yük onların çalışma performanslarını da olumsuz etkiler. Geliştirilen iki fazlı termoelektrik CPU soğutma sistemi bu ısının dışarı atılmasında kullanılmaktadır.

            Projede tasarlanan ve gerçekleştirilen iki fazlı termoelektrik CPU soğutma sistemi diğer sistemlere alternatif bir buluş olup piyasada üretilen alüminyum fanlı CPU soğutma sistemleri ile aynı boyutlara sahiptir. Ayrıca tek fazlı su soğutmalı sistemde olduğu gibi bir pompaya ihtiyaç duymaz. Yeni sistem, CPU üzerine mevcut olan yaylı sistem ile montaj edilebilmektedir. Yani montaj sırasında sistem esnek olduğundan CPU bozulmaları oluşmamaktadır. 

            Projede CPU’nun daha iyi ve kontrollü soğutulabilmesi için iki fazlı termoelektrik CPU soğutma sistemi ile birlikte termoelektrik modül de kullanılmıştır.

İki fazlı termoelektrik CPU soğutma sistemi özel olarak CPU’lar için test edilmiştir ve başarı ile sonuçlandırılmıştır. Ayrıca iki fazlı termoelektrik CPU soğutma sistemi diğer her türlü elektronik elemanların soğutulmasında da kullanılabilir.

İki fazlı termoelektrik CPU soğutma sisteminin üretimi kolay, maliyeti düşük ve malzemeleri her yerde bulunabilir. Sistemde fanlar dışında hareketli parça yoktur. Bu nedenle garanti süresi uzundur. İki fazlı termoelektrik CPU soğutma sistemi sessiz, güvenilir bir buluştur.

İki fazlı termoelektrik CPU soğutma sistemi teknolojik ve bilimsel gelişmenin önündeki en büyük engel olan soğutma problemini çözmüştür. Üretilen bu yeni Know-How bilgisayar ve elektronik sistemlerin üretimi ve kullanımında yeni bir çağın başlangıcı olacaktır.